Informacje

FUNKCJE ZEGARKÓW

W poniższym tekście prezentujemy opis funkcji jakie mogą występować w zegarkach
wraz z przykładami oraz w jakich konkretnie modelach takie funkcje występują. Z tekstu dowiecie się państwo również czym jest zawór helowy, czym się różni chronometr od chronografu oraz o wielu innych ciekawych funkcjach.

Zegarek z zaworem helowym

 
Działający automatycznie zawór, pozwalający na wydostanie się z wnętrza zegarka cząsteczek helu podczas procesu dekompresji. Stosowany przy nurkowaniu w tzw. dzwonie ciśnieniowym. Funkcja ta może mieć zastosowanie dla osób, które profesjonalnie zajmują się nurkowaniem na dużych głębokościach. Funkcja ta występuje na przykład w zegarku Omega Planet Ocean 600M.

Zegarek z barometrem

Służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Funkcja barometru w zegarku często występuję wraz z funkcją tendencji pogodowych tak jak w przypadku zegarka Casio PRW-3000.

Zegarek z kalendarzem (datownik)

Wskazanie dnia miesiąca na tarczy zegarka. Wskazanie dnia miesiąca może być realizowane następująco :

– cyfrowo – poprzez zmianę liczby w okienku tarczy
– analogowo – za pomocą wskazówki na podtarczy (tzw. pointer date).
– panoramicznie – wskazanie jest zrealizowane za pomocą dwóch dysków cyfrowych, dzięki czemu pole wskazań jest większe (wskazanie czytelniejsze).  Może występować godzinie 3 np. nazwa dnia tygodnia i numer dnia np: Seiko 5 SNXS79K oraz centralnie na godzinie 12 np Atlantic Watch 777

- zegarek z wiecznym kalendarzem (perpetual calendar)

Funkcja ta, która występuje w zegarkach w znaczny sposób ułatwia  korzystanie z kalendarza, ponieważ w większości zegarków musimy regulować kalendarz co drugi miesiąc, który nie ma 31 dni a w zegarkach gdzie datownik ma funkcję wiecznego kalendarza - regulujemy kalendarz tylko po wymianie baterii)
W czasie całej żywotności  baterii kalendarz jest bezobsługowy. Taki kalendarz najczęściej ma pamięć 100 lat.  Kalendarz tego typu ,,pamięta” ilość dni w każdym miesiącu i o latach przestępnych.

Przykładami zegarków z wiecznym kalendarzem są m.in.  

- Timex T2N219
- Seiko  SNP005  

Zegarek z funkcją EOL (End of Life) 

Funkcja ta występuje z zegarkach kwarcowych (wskazówkowych), informująca o niskim napięciu baterii. Objawia się poprzez przemieszczanie się wskazówki sekundowej (np. raz na cztery sekundy, o cztery sekundy).

Występuje m.in. w Tissot T063.610.36.037.00, Atlantic 60342.41.61, Certina C034.417.16.057.00 

Zegarek z głębokościomierzem 

Przykładem zegarka z głębokościomierzem tradycyjnym jest :

- ORIS Aquis Depth Gauge 500m, 

Ucieszy z zejścia pod wodę nawet osoby nurkujące okazjonalnie, których maksymalne zanurzenie
to 3– 4 metry. Zegarek wyposażono w bardzo ciekawy głębokościomierz opierający się  na prawie Boyle’a - Mariotte’a (dotyczącego zachowania gazu doskonałego w przemianie izotermicznej) z 1662 roku, które mówi, że w niezmiennej temperaturze ciśnienie zmienia się odwrotnie proporcjonalnie do zmian objętości.
W tym zegarku zastosowano o 50% grubsze od standardowego szkło szafirowe. Na godzinie 12 znajduje się otwór, prowadzący do specjalnego kanalika. Kanalik ten otacza tarczę w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara od godziny 12 do mniej więcej 1:20. Całość połączono z kopertą za pomocą gumowej uszczelki. W trakcie zanurzenia woda dostaje się pod  szkiełko przez otwór na godzinie 12-stej do kanalika i wywiera ciśnienie na znajdujące się tam powietrze (w przypadku wynurzania ciecz zostaje wyparta). Firma Oris w materiałach marketingowych ogłasza, że to „pierwszy zegarek, który mierzy głębokość poprzez dostawanie się wody do jego wnętrza”.

Przykładem zegarka z głębokościomierzem elektronicznym jest :

- Casio GWF-D1000,  

Zegarek z kompasem

Przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku biegunów magnetycznych. Połączenie  kompasu i mechanizmu zegarka jest o tyle trudna, że kompas wytwarza pole magnetyczne mogące 
zakłócić pracę czasomierza. Sposób pokazywania kierunków świata może się różnic na przykład w poniższym przykładzie zegarka Timex kierunki świata pokazywanie przez wskazówki natomiast w poniższym zegarku Casio GW-9400 kierunki biegunów magnetycznych pokazywane są cyfrowo poprzez podawanie na bieżąco pozycji np. NNW 129 

Przykładami zegarków z kompasem są m.in. 

- Tissot Touch T081.420.97.057.06 T-race
- Casio GW-9400
- Timex  T2N720

Zegarek z lunetą (bezel)

1. Pierścień okalający szkło zegarka, mocowany do koperty. 

Może być obrotowy, zawierający różne skale, umożliwiajace np. pomiar krótkich odcinków czasowych, odczyt drugiej strefy czasowej. Na lunecie może być także naniesiona skala tachometru. 

2. Obrotowy pierścień (luneta - bezel) nurkowy

Pierścień umieszczony na zewnątrz lub wewnątrz koperty. Przeznaczony do wyznaczenia czasu wynurzania się (dekompresji), pomocny także dla pomiaru dowolnych odcinków czasu, mierzonych w minutach. Poniżej przedstawione są rożne odmiany lunety, każda odmiana posiada inną funkcje w zależności od potrzeb użytkownika.  

3. Bezel z odliczaniem 

Najczęściej spotykana wersja bezel-a wyskalowana jest od 0 do 60. Służy do odliczania czasu, zależnie od potrzeb - albo całości nurkowania, albo na przykład jedynie przystanku dekompresyjnego. Dlatego zwykle początkowa część skali (zwykle pierwsze 15 minut) jest wyskalowana co minutę, a dalej już co 5 minut. Dzięki temu przy krótkich przystankach dekompresyjnych nurek precyzyjnie może mierzyć upływ czasu.

Zasada działania jest prosta - na początku zdarzenia, od którego chcemy kontrolować czas, ustawiamy kropkę, czy też punkt 0, bezel-a ponad wskazówką minutową. Od teraz położenie wskazówki względem skali bezel-a wskaże upływający czas.

Taka funkcję posiada między innymi Casio MDV-1061AV oraz kultowe już 
Seiko Diver SKX007K1

4. Bezel z odliczaniem wstecznym 

Bardzo podobne rozwiązanie jak wyżej, z tym, że bezel jest wyskalowany od 60 do 0. Może służyć do sprwdzania czasu, jaki nam pozostał do interesującego nas momentu - końca przystanku dekompresyjnego czy też na przykład do odliczania czasu gotowania jajek.

Funkcja ta występuje na przykład w zegarku Sinn 104 st sa

5. Bezel z czasem GMT

Bezel GMT (Greenwich Mean Time) umożliwia sprawdzanie obecnej godzinny w drugiej strefie czasowej (występują też zegarki z dwiema lunetami, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z godziną w trzech strefach). Na pierścieniu są oznaczone 24 godziny, aby go ustawić wystarczy obrócić go tak, aby dodatkowa wskazówka GMT wskazywała godzinę w strefie, która nas interesuje. Od teraz jednym rzutem oka wiemy jaka jest godzina u nas - standardowa wskazówka godzinowa i minutowa, i w drugiej strefie - wskazówka GMT oraz zwykła minutowa. (Cyfry godzin 2 strefy czasowej mogą być umieszczone na bezel-u jak na lunecie zegarka a nawet na tarczy wszystko zależy od pomysłu producenta)

Należy tylko pamiętać, że wskazówka GMT porusza się dwa razy wolniej od godzinowej – jeden pełeny obrót wykonuje w 24 godziny.

Funkcja ta występuje m.in. w Rolex GMT Master 1675, Seiko SUN025P9

6. Luneta z tachymetrem

Tachymetr to funkcja pomiaru średniej prędkości na określonym odcinku drogi lub godzinowej wartości produkcji w oparciu o czas pomiaru.

1. Prędkość średnia
Obserwując wskazówkę sekundową należy sprawdzić, ile czasu wymaga pokonanie pojedynczego kilometra (bądź mili). Jeżeli na przykład pokonanie kilometra (lub mili) zajęło 20 sekund, skala wskaże prędkość średnią równą odpowiednio 180 km/h bądź też 180 mph.

2. Godzinowe tempo produkcji
Obserwując wskazówkę sekundową należy sprawdzić, ile czasu wymaga wyprodukowanie pojedynczej sztuki danego towaru. Jeżeli zatrzymanie chronografu nastąpi po upływie 40 sekund, skala wskaże wartość równą 90, odpowiadającą godzinowemu tempu produkcji na poziomie 90 sztuk.

Funkcja ta jest flagowym znakiem takich modeli jak Omega Speedmaster, Rolex Daytona, Breitling Navitimer 01 funkcja też występuje w zegarkach firmy Casio na przykład
w modelu EF-547D-1A1VEF. 

7. Luneta z pulsometrem 

Pulsometr jest funkcją zegarków, których klientami docelowymi są lekarze, a ich luneta została wyskalowana tak, aby mierzyć tempo bicia serca. Wystartuj pomiar czasu i odlicz tyle uderzeń serca, ile wymaga skala pulsometru (zwykle 15, czasami - 30), cyfra wskazana wskazówką na lunecie poda ilość uderzeń serca na minutę.

Bardzo często takie zegarki mają również drugą skalę, służącą do pomiaru ilości oddechów (zwykle należy zliczyć 5 oddechów).

Funkcja ta wystepuje w zegarku m.in. Omega Museum Collection Timer 1949  516.53.39.50.02.001 
Doxa Sfygmos, Ball CM1010D-SCJ-SL oraz występował model Slavy z tą funkcją.

8. Luneta z dalmierzem (telemetr)

Przy pomocy takiego dalmierza możemy oszacować odległość od zdarzenia, które widać i słychać, na przykład uderzenia pioruna. Kiedy zbliża się burza i chcemy sprawdzić, jak daleko od niej jesteśmy, należy uruchomić pomiar czasu w momencie zaobserwowania pioruna i zatrzymać kiedy usłyszymy grzmot. Wskazanie na lunecie powiem nam ile kilometrów (lub mil) od nas nastąpiło zdarzenie.

Ponieważ prędkość dźwięku w atmosferze zależna jest od temperatury, zwykle instrukcja zegarka wskazuje przy jakiej pomiar będzie najbliższy prawdzie.

Realnie żeby dowiedzieć się jak daleko uderzył piorun należy się skupić na czasie jaki upłynął od od błysku, który zobaczymy do usłyszenia początku dźwięku grzmotu. Na przykład jeżeli upłynie 5 sekund od błysku do grzmotu, który usłyszymy to wiemy, że burza jest w odległości od naszego miejsca położenia w odległości 1700 metrów, ponieważ 1 sekunda, która upłynie od błysku do dźwięku grzmotu to 340 metrów. Dzięki tej funkcji odległość burzy możemy odczytać ze skali umieszczonej na lunecie. 

Funkcja ta występuję między innymi w zegarkach : Doxa Telemeter 160.30.025.11.,  Zeppelin 100 years chronogaph 7680-1, Longines Pulsometer Chronograph.

9. Luneta z kompasem

Wyznaczanie północy przy pomocy zegarka powinien znać każdy harcerz lub miłośnik pieszych wycieczek. Zasadza działania tej funkcij działa na tej samej zasadzie, pomaga nam stale śledzić kierunek północny. Jeśli znajdujemy się na północnej półkuli należy obrócić lunetę tak, aby oznaczenie południa (S) znajdowało się w połowie drogi między wskazówką godzinową (jeśli zegarek jest ustawiony na czas letni należy odjąć godzinę) a godziną 12 na tarczy. Następnie zegarek należy tak ustawić, aby wskazówka godzinowa była skierowana na słońce. Teraz oznaczenia na lunecie wskazują kierunki geograficzne.

Oczywiście przy każdym kolejnym pomiarze należy obrócić lunetę tak aby "zaktualizować" ją do aktualnego czasu.

Przykładem takiego zegarka gdzie występuje luneta z kompasem jest Seiko z linii Filedmaster model SBDC011

10. Luneta z suwakiem logarytmicznym 

Na zegarku znajdują się dwie skale logarytmiczne (lub więcej) stała i ruchoma, na lunecie. Poruszając pierścieniem można wykonywać różne działania tj. mnożenie i dzielenie. Suwaki logarytmiczne były powszechnie używane do lat 80-tych, wyparły je kalkulatory a później komputery. Zasada wykonywania działań na tarczy zegarka jest identyczna jak w tradycyjnym suwaku logarytmicznym. 

Dodatkową zaletą takiego narzędzia jest możliwość wykonywania obliczeń związanych z nawigacją tj. odległość, prędkość, czas przelotu, szybkość wznoszenia i opadania, przeliczenia między litrami i galonami, milami i kilometrami. zużycie paliwa itd.

Z suwaka logarytmicznego najczęściej można korzystać przy mnożeniu i dzieleniu poszczególnych liczb. 

Zasada jest bardzo prosta:

W zegarku znajdują się 2 skale logarytmiczne (stała na tarczy i obrotowa na lunecie), na których w bardzo charakterystyczny sposób została zaznaczona cyfra "10". Załóżmy zatem, że jeżeli chcemy dokonać mnożenia 2 liczb przez siebie, wtedy to obracamy lunetę, aż jeden z czynników (dowolna liczba) na skali obrotowej nie ustawi się równo nad naszą ''10'' znajdującą się na stałej skali. Kolejno na stałej skali odszukujemy drugi czynnik. Liczba, która na obrotowej tarczy znajduje się dokładnie nad drugim czynnikiem jest wynikiem mnożenia.
Następnie przechodzimy do dzielenia. Na obrotowej tarczy należy ustawić dzielną dokładnie nad dzielnikiem, który jest umieszczony na stałej tarczy. Wynikiem jest liczba na obrotowej skali, znajdująca się nad "10" na stałej skali.

Ten zegarek posiada również kolejną funkcję jaką jest przeliczenie jednostek: mile morskie - mile drogowe - km. Nad kolorową kreseczką przy odpowiednim symbolu ("stat.", "naut.", "km") znajdującym się na stałej skali, umieszczamy na obrotowej skali przeliczaną wielkość. Wynik konwersji odczytujemy na obrotowej tarczy nad kolorową kreseczką przy właściwej wielkości : 38 mil drogowych (stat.) = ok. 61 km = 33 mile morskie (naut.).

Przykładem zegarka, w którym występuję funkcja lunety logarytmicznej jest :
Breitling Chronometre Navitimer. A korzystanie z niej jest opisane powyżej. 
Pozostałych możliwości jakie oferuje nam ten rodzaj zegarka jest dużo więcej i w zależności od typu zegarka i oznaczeń na stałej tarczy.

Podświetlenie tarczy zegarka 

Rozwiązanie pozwalające na podświetlenie tarczy zegarka i odczyt wskazań także w pełnej ciemności.

Timex – Indiglo np. Timex TW2P72100.
Casio -  illuminator np. Casio AE-1000W-3AVEF.

Zegarek z repetycją

Komplikacja mechanizmu polegająca na wybijaniu na żądanie aktualnego czasu, poprzez uruchomienie mechanizmu repetycji przy pomocy dźwigni lub przycisku z boku koperty. Najczęściej w tej kolejności: godziny [dong], kwadranse [ding-dong], minuty [ding]: np. godz. 3.32 brzmiałaby tak: dong, dong, dong (godziny), ding-dong, ding-dong (kwadranse), ding, ding (minuty).
Wybijanie godziny odbywa się przy pomocy młoteczków (zazwyczaj są dwa), uderzających o stalowy drut (lub druty) rezonansowy, biegnący dookoła mechanizmu, równolegle do koperty. Repetycja minutowa (tuż po –>karilonie) zaliczana jest do najbardziej skomplikowanych rozwiązań zegarmistrzowskich (za nią plasuje się –>tourbillon,sekwacja i inne).
Podstawy do skonstruowania repetycji minutowej dał ok. 1741 r. Antoine Thiout, natomiast pierwszą konstrukcję wykonał w 1749 r. Pierre-Joseph de Rivaz, a najstarsza, która przetrwała do dziś to zegarek pochaodzący z Francji z 1764 r.

Roczny kalendarz 

Unikalna konstrukcja mechanizmu kalendarza zegarka, która umożliwia wyróżnianie przez zegarek miesiące 30-to dniowe prawidłowo wskazując datę. Dla poprawnego działania mechanizm zegarka wymaga ingernecij(z wyjątkiem roku przystępnego) w pierwszym dniu marca.  Przykładem zegarka posiadającego taką funkcję jest Montblanc Heritage Chronométrie Chronograph Quantième Annuel 

Szkło dotykowe

Umieszczony w szkiełku zegarków  firmyTissot rewolucyjny dotykowy panel pozwala sprawnie korzystać z wyjątkowo wysokiej funkcjonalności tych zegarków. Od momentu wprowadzenia na rynek w roku 2000 Tissot, pozostając w technologicznej awangardzie, sukcesywnie rozbudowuje linie kolekcji T-Touch dzięki kolejnym błyskotliwym innowacjom, wykorzystaniu nowoczesnych, stylowych materiałów i współczesnemu, dynamicznemu wzornictwu zegarków. W 2008 roku Tissot  jeszcze bardzoej rozwinął tą technologię. T-Touch Expert powstał z myślą o wielkich wyzwaniach i wielkich przygodach. Zegarek wyposażono w nowe funkcje - licznik różnicy wysokości, wieczny kalendarz i funkcję podwójnego alarmu. 

Zegarek z termometrem

Wskazuje wysokość temperatury w otoczeniu zegarka. Temperatura może być niestety zawyżona podczas noszenia zegerka naszą temeperaturą ciała. Aby dokładnie zmierzyć temeperature otoczenia najlepiej pamiętać o tym aby temometr znajdujący się w zegarku był skalibrowany oraz w celu dokładnego pomiaru zegrek można zdjąć z ręki wtedy wskazanie będzie najbardziej rzeczywiste. 

Zegarek posiadający funkcję termometru to m.in. Casio EFA-120L-1A1

Tryb czuwania

Rozwiązanie stosowane w zegarkach elektronicznych najczęściej posiadających zasilanie poprzez ogniwo fotowoltaiczne. Funkcja ta pozwala na wyłączenie wyświetlacza i oszczędność baterii. Zegarek mierzy czas i podtrzymuje ustawienia, dzięki czemu po ponownym uruchomieniu jest w pełni gotowy do działania. W zegarkach firmy Casio ta funkcja została nazwana Power Safe (PS) Zegarek posiadający taką funkcję to na przykład PRW-3100G-3, 

Zegarek ze wskaźnikiem fazy księżyca 

Wskazanie aktualnej dla danego momentu fazy Księżyca. 

Możliwość błędu w wskazaniu fazy księżyca to niespełna 1 dzień. Z spośród analogowych zegarków wskaźnik faz księżyca najczęściej spotyka się w modelach oferowanych przez firmę zegarkową Adriatica. Stosowany jest on w damskich i męskich zegarkach.

Możliwości, które oferuje ta funkcja w praktyce, może pomóc rybakowi, żeglarzowi bądź innej osobie, która jest związana z morzem. Może z  niej skorzystać również  grzybiarz i hodowca roślin ponieważ ich praca może być uzależniona właśnie od obecnych faz ksieżyca. Przykładem zegarków z fazami księżyca to  Casio AMW-710, CERTINA DS 8 CHRONO MOON PHASE C033.450.16.351.0, Adriatica A1126.52B3QF. 

Zegarek z funkcją  -  dzień - noc

Ciekawą funkcą jest  dzień/noc spotykana między innymi w zegarkach Orient. Funkcja pokazuje słońca aktualnie świecące na niebie lub ksieżyc w zależonsci od pory. Pomysłem dla stworzenia tej funkcij była potrzeba osób przebywających na przykład na łodzi podwodnej, dla których rozróżnienie kolejnych dób nie jest tak oczywistą sprawą jak na powierzchni. W okienku dzień/noc na tarczy zegarka, w zależności od pory możemy zobaczyć albo księżyc albo słońce. Taki astralny wskaźnik  znajdziemy m.in. w modelach Orient FET0P003W0, FET0P004W0 lub FET0P003B0.

Zegarek ze wskaźnikiem pływów morskich 

Pływy to czasowe wzbieranie i odpływanie zauważane w oceanach, morzach i innych akwenach wodnych. Pływy spowodowane są głównie przez grawitację pomiędzy Ziemią, Księżycem i Słońcem. Wody przybierają i odpływają co około 6 godzin. Wykres pływów pokazuje mechanizm działania pływów który opiera się na aktualnej fazie księżyca.

Zegarek może wyświetlać niskie i wysokie fazy pływów dla danego miejsca lub dnia. Może to być bardzo przydatne na przykład podczas pobytu nad morzem, oceanem gdzie pływy są bardzo silne dzięki tej funkcij będziemy wiedzieć o której godzinie morze, ocean będzie najspokojniejszy oraz w jakich godzinach plaża może zostać zalana przez przypływ. Funkcja ta również będzie przydatna dla osób na co dzień zwązanych z morzem (m.in. serferom, ponieważ podczas odpływu nie będzię odpowiedniej fali a podczas przypływu serfowanie będzie możliwe) lub dla tych, którzy chcą poprostu wiedzieć jakie są pływy w danym miejscu na ziemi. 

Przykładami zegarków z pływami morskimi są : Casio AMW-710, Casio PRW-2500-T7ER

Zegarek ze wskaźnikiem rezerwy chodu

Dodatkowe wskazanie określające poziom naprężenia sprężyny napędowej zegarka. Wskaźnik rezerwy chodu określa jak długo mechanizm zegarka będzie pracować bez ponownego nakręcenia jego sprężyny (skalowany w godzinach, dobach lub procentach). Zwykle jest umieszczany na tarczy zegarka i najczęściej jest mała wskazówka, która pokazuje na skali jak długo zegarek jeszcze może działać na obecnym naprężeniu sprężyny.  

Zegrek z wysokościomierzem 

Zegarki z wysokościomierzem posiadają specjalny sensor, który na bieżąco kontroluje aktualne ciśnienie atmosferyczne. Następnie wartość ta przeliczana jest na wysokość. Licznik w zegarku oparty jest na prawach fizyki, według których ciśnienie powietrza spada, wraz ze wzrostem wysokości. Występują modele, którę są w stanie podawać nie tylko aktualną wysokość, ale zapamiętywać poprzednie wartości i określać różnicę pomiędzy tymi danymi. Dzięki tej funkcij w łatwy sposób ocenimy swoje osiągnięcia podczas wędrówki, wspinaczki.

Wszystkie wartości zgodne są z międzynarodowymi wartościami ISA (International Standard Atmosphere). Należy mieć na uwadze, że wartość ciśnienia może ulegać zmianie, przez co dane odczytu dla tego samego miejsca mogą się niewiele różnić. 

Wysokościomierz może podawać wysokość na dwa sposoby:

-wysokość bezwzględna – mierzona jako wysokość nad poziomem morza
-wysokość względna – mierzona w pionie między dwoma różnymi punktami

Funkcje wysokościomierza:

-zapisanie wysokości pomiędzy punktem A i B
-podanie wysokości względnej
-zapamiętanie najwyższego i najniższego punktu pomiaru

Zegarek z kalkulatorem

Zegarki z funkcją kalkulatora posiadają możliwość obliczenia tak samo jak na kalkulatorze podstawowym. Wiele firm wraca do reedycji kultowych niegdyś modeli, oferując je w nowocześniejszej wersji. Na podobną politykę postawiła firma Casio, wypuszczając trzy modele zegarków z kalkulatorem. Ich pierwowzorem jest kultowy model CA-53W-1ER, który mogliśmy podziwiać na nadgarstku bohatera filmu „Powrót do przyszłości”. 

Obecnie zegarki z tą funkcją to : Casio CA-53W-1ER, Casio CA-56-1ER 

Zegarek sterowany radiowo 

Radio controlled 

Radio Controlled to technologia stosowana w zegarkach Citizen, która umożliwia synchronizację zegarka ze światowym czasem atomowym, który to z kolei ustalany jest za pomocą sześciu zaawansowanych technologicznie i najdokładniejszych zegarów atomowych. Przykładem takiego zegarka jest Citizen CB0010-88E.

Wave ceptor

Wave ceptor o technologia stosowana w zegarkach Casio, która umożliwia również synchronizację zegarka z sygnałem atomowym udostępniany publicznie przez 1 z 6 nadajników (w zależności od modelu) znajdujących się na świecie. Przykładem zegarka z  Casio z to funkcją to model Casio WVA-M150DE-1A (ma najcieńszą koperte ze wszystkich zegarków na świecie, posiadających funkcje synchornizacij czasu. 

Poniżej zamieszczona jest lista tych nadajników wraz z lokalizacją. 

- DCF77 (Niemcy) w Mainflingen w Hesji
- MSF (Wielka Brytania) w Anthorn
- JJY (Japonia)
- WWV (USA) w Fort Collins
- WWVH (USA) na Hawajach
- BPC (Chiny) w Szanghaju

Zegarek z międzyczasem (Flayback)

Obliczanie międzyczasu. Opcja przydatna na przykład podczas mierzenia czasu dwóm biegnącym osobom. Zastosowanie: startujemy stoper rozpoczynając odmierzanie czasu. Podczas gdy jedna osoba dobiega do mety, jednym przyciskiem zerujemy stoper, który automatycznie bez wciskania kolejnych przycisków rozpoczyna kolejne odliczanie od pozycji wyjściowej. Gdy druga osoba przekracza metę, zatrzymujemy stoper i odczytujemy wskazanie międzyczasu. Dowiadujemy się zatem jaka była różnica czasu pomiędzy pierwszą, a drugą osobą, która dobiegła do mety. 

Zegarek z Neobrite

Powłoka  znajdująca się wielu elemetach tarczy w zależności od zamysłu producenta. Neobrite pochłania zarówno światło sztuczne jak i słoneczne, po czym oddaje je w ciemności. Wymaga to jednak odpowiedniego naświetlenia. W ciągu dnia dokonuje się ono samoistnie podwarunkiem, że zegarek jest wystawiony na działanie promienii słonecznych lub innego źródła światła. 
W zegarkach powłoką Neobrite pokrywane są wskazówki oraz indeksy: zarówno te punktowe jak i cyfrowe. Przy poprawnym naświetleniu zegarka możemy odczytac godzine w zupełnej ciemności.